خمده

۰۹ تیر ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۶
تعداد بازدید:۳۹۳۶
"خمده" استخری طبیعی در دل سنگهای فیروزکوه یکی از دیدنی‌ترین نقاط این منطقه
خمده
خمده یکی از روستاهای سرسبز و دیدنی اطراف شهرستان فیروزکوه است. چشمه آب معدنی این روستا یکی از دیدنی‌ترین نقاط آن به حساب می‌آید که 5 کیلومتر تا جاده فیروزکوه ـ زرین‌دشت فاصله دارد. 
 

بهترین فصل استفاده از این چشمه، فصل بهار و تابستان است. به دلیل وجود همین چشمه آب معدنی، همه ساله بازدیدکنندگان فراوانی از دیگر نقاط کشور به این روستا می‌آیند. خمده استخری طبیعی دارد. آبی که از دل کوه بیرون می‌آید در این استخر که دورش را سنگ‌چین کرده‌اند، جمع شده و قابل استفاده می‌شود. البته با کشیدن دیواری دور تا دور آن، هم خانم‌ها و هم آقایان می‌توانند در ساعات مختلف از آب چشمه استفاده کنند. اگر شما هم قصد رفتن به این منطقه و دیدن مناظر و زیبایی‌های آن را دارید، برای دسترسی به این منطقه از تهران به سمت فیروزکوه حرکت کرده و بعد از گذشتن از پردیس،بومهن و رودهن به فاصله 10 کیلومتر از فیروزکوه سمت راست تابلو "زرین دشت" دیده می‌شود , از این مسیر به اندازه 10 کیلومتر به سمت جنوب حرکت کرده به یک فرعی خاکی رسیده که تابلو ی  قدیمی "روستای خمده"کنارش نصب شده است ,پس از طی مسافت 5 کیلومتر از جاده خالی و عبور از پلی که از روی رودخونه رد می‌شود به چشمه آب معدنی خمده میرسید ,که از اینجا تا خود روستا کمتر از یک کیلومتر فاصله است.

خمده در فاصله تقریبی 30 کیلومتری "تنگه واشی" قرار گرفته است.
 

این منطقه زیبای تفرجگاهی به عنوان دومین نقطه گردشگری شهرستان فیروزکوه پس از منطقه توریستی تاریخی تنگه واشی مطرح بوده که به خصوص در فصل تابستان و ایام گرم سال پذیرای هزاران گردشگر است.این چشمه علاوه بر زیبایی فوق‌العاده، خاصیت درمانی هم دارد.

 
استفاده‌کنندگان از آب این چشمه بر این باورند که آب آن برای بهبود امراض پوستی و و مفصلی همچنین سنگ کلیه موثر است.